Блог
Як не втратити зв’язок із підлітком у часи війни
18.03.2025
Війна ставить перед підлітками складні запитання, на які вони не можуть самостійно дати відповіді через вік і брак життєвого досвіду. І саме підтримка дорослих допоможе їм впоратися із цими роздумами.
Щоб розібратися, як батьки можуть якісно підтримати дітей, що дорослішають під час війни, ми поспілкувалися із психологинями проєкту «ПОРУЧ» Наталією Пашко та Оксаною Шароварою.
Важливість вільної гри та вільного часу для розвитку дитини
7.02.2025
Батьки часто переймаються розвитком дитини та гадають, чим би її зайняти у вільний час. Особливо у період повномасштабного вторгнення батьки намагаються зайняти дитину, аби вона не відволікалася на те, що відбувається навколо, не байдикувала та даремно не гаяла час. Більшість занять та ігор для дітей спрямовані на розвиток когнітивної сфери та потребують слідування певній структурі чи сюжету, що може бути зручним для батьків в організації дозвілля. Але чи завжди структуровані ігри та чітко розпланований час є корисними для розвитку дитини? Чи потрібно заповнювати кожну хвилину дня заняттями, а всі ігри робити продуманими до деталей? Чи все ж краще залишити місце для вільної гри та спонтанності?
Грудне вигодовування: як підтримати матір
22.10.2024
Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування припадає на початок серпня. І поки ведеться чимало обговорень стосовно його важливості для матері та користі для дитини, дослідження свідчать про позитивний вплив на фізичний та психічний стан обох, а саме: зниження ризику післяпологової депресії породіллі; заспокоєння немовля, надання йому відчуття безпеки, сприяння пізнавальному розвитку. Для жінки цей процес є особливим, тож потребує її свідомої участі внаслідок фізичного, емоційного та психічного навантаження.
Підкорюємо хвилі гніву
1.09.2024
Час від часу в емоційному морі батьківства здіймаються хвилі гніву, які огортають і спричиняють справжній шторм у стосунках із дітьми, партнером/партнеркою, близькими. Для багатьох батьків гнів є досить проблемною, ба навіть неприйнятною емоцією, оскільки залишає по собі багаж провини. Часто гнів виникає від емоційного виснаження, тривалого відчуття невизначеності, пов’язаного з майбутнім, порушення особистих кордонів (зокрема дітьми), відчуття несправедливого ставлення до дітей або до себе тощо. В такий спосіб психіка сигналізує, що маяк наших внутрішніх цінностей непохитний, і намагається захиститися у найліпший доступний спосіб. Хай що слугує причиною виникнення гніву, слід пам’ятати: ця емоція нормальна і притаманна всім людям. Проте коли на нас накочує хвиля гніву, ми можемо втрачати контроль над собою, а потім шкодувати про ті чи ті вчинки.
Як вибратися з «пасток мислення»: усвідомлюємо власні думки
28.08.2024
Поведінка, ставлення до життєвих ситуацій та реакції батьків на зовнішні події є прикладом для дитини. Вона бере їх за зразки та в подальшому переносить у своє життя. Тому батькам особливо важливо усвідомлювати та розуміти себе, свої почуття, переконання, мотивації та шаблони мислення.
Думки впливають на наші почуття та в подальшому — і на поведінку. Інколи ми потрапляємо у «пастки» нашого мислення, які заважають конструктивно реагувати на події, рухатися далі та жити повноцінним життям. І наше завдання — вчасно помітити такі уявні «пастки», щоб правильно їх інтерпретувати та відреагувати.
Принципи виховання на основі прив'язаності
12.08.2024
Дитина змалку бере за приклад зразки співдії сім’ї та поступово переносить їх у соціальну взаємодію з іншими. Те, в чому батьки поєднані або роз'єднані з дитиною, неодмінно впливає на її психоемоційний та фізичний стани. Основа успішності методів виховання полягає в забезпеченні потреб дитини відповідно до її вікових та індивідуальних особливостей, формування стосунків між нею та батьками, що ґрунтуються на емоційній близькості.